News

W dniach 19-23 sierpnia 2024 roku w Katedrze i Zakładzie Farmacji Fizycznej w ramach Letniej Szkoły Licealisty „Wakacje na FARMIE” odbyły się zajęcia pod hasłem:

„Kolorowe LOE czyli kolorowe oblicze chemii”

 

Kolorowe Love

W ramach zajęć Uczniowie pod okiem pracowników Katedry oraz Studentów z programu Erasmus+ (Elif Öztürk i Melisa İșler z Mersin University w Turcji oraz Tammam Muhammetoğlu z Pavia University we Włoszech) mieli możliwość wykonywania niezwykle istotnych eksperymentów z obszaru farmacji fizycznej, które pozwoliły im wczuć się w rolę Studenta Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Ze względu na obecność Studentów z programu Erasmus+, zajęcia prowadzone były w języku polskim i angielskim.

 

 

Dzień 1

Pracownicy Katedry wraz ze Studentami z programu Erasmus+ (Elif Öztürk i Melisa İșler z Mersin University w Turcji oraz Tammam Muhammetoğlu z Pavia University we Włoszech) przybliżyli Uczestnikom Wakacji na Farmie Tęczowe oblicze błękitu, czyli zastosowanie metody absorpcyjnej w celu wyznaczenia stałej dysocjacji błękitu bromotymolowego. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem. W toku zajęć zapoznali się ze spektroskopią UV-Vis, zastosowaniem roztworów buforowych oraz wyznaczyli stałą dysocjacji znacznika kwasowo-zasadowego.

 

Dzień 1

 

Dzień 1

 

Dzień 1

 

Dzień 2

Dzień drugi to Rozpad związku,czyli chemiczny rozwód (Szybkość rozpadu kompleksowego anionu trójszczawianomanganowego (III)). Ćwiczenie dotyczyło wyznaczenia w sposób doświadczalny stałej szybkości rozpadu jonu trójszczawianomanganowego (III). W toku zajęć Uczestnicy poznali zasadę działania spektrofotometru UV-Vis, związki kompleksowe oraz zastosowanie w praktyce prawa Lamberta-Beera.

Dzień 2

Dzień 2

 

Dzień 3

Pracownicy Katedry wraz ze Studentami z programu Erasmus+ przybliżyli Uczestnikom Wakacji na Farmie na czym polega analiza trwałości koloidu hydrofilowego czyligalaretka „na gazie”. Uczestnicy zajęć zapoznali się z właściwościami koloidów hydrofilowych i pojęciem koagulacji. Celem ćwiczenia było zbadanie czynnika odwadniającego (etanol oraz siarczan (VI) magnezu) na koloid hydrofilowy, który stanowił roztwór żelatyny o odpowiednim stężeniu. Uczestnicy wyznaczyli także punkt izoelektryczny żelatyny, samodzielnie przygotowywali roztwory buforowe i wyznaczali ich pH.

Dzień 3

 

Dzień 3

 

Dzień 3

 

Dzień 4

Uczestnicy rozwiązywali fizyko-chemiczną zagadkę „Nie ma ciepła bez prądu – prawda czy mit?”. Obserwowali oni efekty cieplne, które występują podczas rozpuszczania substancji krystalicznych. Za pomocą techniki kalorymetrycznej wyznaczyli parametry termodynamiczne towarzyszące temu procesowi. Ponadto w trakcie wykonywania eksperymentu mieli możliwość pracy z miarowym szkłem laboratoryjnym i innymi fachowymi urządzeniami.

 

Dzień 4

 

Dzień 4

 

Dzień 4

Dzień 5

Fizycznie lubię chemię czyli Cudowna lampa Alladyna to temat ostatniego dnia „Wakacji na Farmie”, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie dość, że pogoda dopisała i doświadczenia w ramach tematu: „Kolorowa chemia” udało się przeprowadzić w przyjemnej zielonej scenerii w naszym Wydziałowym Ogrodzie, to dodatkowo towarzyszyła pozytywna aura, która biła z twarzy „głodnych atrakcji” Uczestników. Było bardzo kolorowo i wybuchowo (ale bezpiecznie). Uczniowie mogli „pogotować” w kuchni molekularnej, także poznać zastosowanie praw chemii fizycznej, niektórzy mogli poprosić Dżina o spełnienie życzenia.

Pracownicy Katedry wraz ze Studentami z programu Erasmus+ (Elif Öztürk i Melisa İșler z Mersin University w Turcji oraz Tammam Muhammetoğlu z Pavia University we Włoszech) dziękują wszystkim Uczniom. Byli wspaniali – zapraszamy do nas, na dłużej (jakieś 5 lat)

 

Dzień 5

 

Dzień 5

 

Dzień 5

 

Dzień 5

 

Uczestnicy wraz z opiekunami

 

Letnia akademia odkrywcy

 

W dniu 8 sierpnia 2024 roku, przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach już po raz drugi w tym roku poprowadzili zajęcia w ramach Letniej Akademii ODKRYWCY w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie.

Celem warsztatów zatytułowanych „Jak zrobić sztuczne nasiona” było zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami dziedziczenia cech, najważniejszymi metodami stosowanymi w inżynierii genetycznej, a także walka z mitami dotyczącymi żywności genetycznie modyfikowanej. Słuchacze mieli możliwość własnoręcznie przygotować sztuczne nasiona z alginianu wapnia, a także podłoża hodowlane z żelatyny. Zostali zapoznani również z zasadą działania fitotronów i hodowlą roślin zmodyfikowanych genetycznie w warunkach laboratoryjnych. Ważnym elementem zajęć było również szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pracy z ciekłym azotem oraz jego zastosowania w naukach farmaceutycznych. Na prośbę uczestników przeprowadzono również kilka pokazowych doświadczeń chemicznych, takich jak redukcja nadmanganianu potasu glukozą w środowisku alkalicznym, katalityczny rozkład nadtlenku wodoru, „zegar jodowy czy też „sztuczna krew”.

Uczestnicy wyrazili bardzo duże zadowolenie z uczestnictwa w zajęciach. Relacja z wydarzenia została zamieszczona na stronie internetowej Ośrodka GEOsfera TUTAJ

 

 

08.08.2024 Letnia akademia odkrywcy

 

08.08.2024 Letnia akademia odkrywcy

Autorzy zdjęć: dr Agnieszka Chećko, Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie,

mgr Wojciech Rogóż, Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej, Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Letnia Akademia GEOsfera

W dniu 29 lipca 2024 roku, przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, wraz ze wspierającymi ich studentami z programu Erazmus+ (Elif Öztürk, Melissa İşler, Tammam Muhammetoglu) gościli w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, w ramach Inauguracji Letniej Akademii ODKRYWCY.  

W ramach wspomnianego wydarzenia, przedstawiciele SUM-u poprowadzili pierwsze w tym roku zajęcia KOLOROWACHEMIA. Miały one charakter warsztatowo-seminaryjny. Pierwsza część spotkania została poświęcona omówieniu zasad bezpieczeństwa w laboratorium, zaznajomieniu uczestników z nomenklaturą stosowaną w pracowni chemicznej, a także zapoznaniu z ofertą edukacyjną Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM. W dalszej części uczniowie mieli możliwość własnoręcznie wyizolować DNA z banana, a także wziąć udział w dyskusji na temat roli chemii w życiu codziennym. Wysłuchali również krótkiego wykładu na temat chemiluminescencji i bioluminescencji. Ważnym elementem spotkania były również pokazy doświadczeń chemicznych, takie jak: „sztuczna krew”, „chemiczny ogród”, „kameleon” oraz „dżin w butelce”. Na koniec zaprezentowane zostały doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu.

Wydarzenie umożliwiło zarówno zapoznanie uczniów z bogatą ofertą dydaktyczną Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jak i promocję najnowszych osiągnięć naukowych i korzyści płynących z otwartości na inne kultury. Rodzice dzieci podkreślali wysoki poziom merytoryczny zajęć.

 

Zapraszamy również na Fb GEOsfera

 

Letnia Akademia

Letnia Akademia

Letnia Akademia

Letnia Akademia

Letnia Akademia

Letnia Akademia

Autorka zdjęć: Karolina Kędroń, Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie

 

 

 

Członkinie zespołu badawczego: Patrycja Sarkowicz (studentka IV roku kierunku farmacja WNF Sosnowiec), Patrycja Piśla (studentka IV roku kierunku farmacja WNF Sosnowiec) oraz Katarzyna Piordas (studentka III roku kierunku farmacja WNF Sosnowiec) pod czujnym okiem koordynatorów merytorycznych i opiekunów SKN dr hab. n. farm. Małgorzaty Maciążek-Jurczyk, prof. SUM; mgr Karoliny Kulig; mgr Aleksandry Owczarzy, otrzymały dofinansowanie w ramach programu "Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje" w kwocie 59 000,000 zł.

Temat nagrodzonego projektu: „Preparatyka nanocząstek z 3,6-diazafenotiazyną oraz ocena interakcji jej frakcji wolnej z wybranymi białkami osocza”

Celem projektu jest synteza nanonośników badanej substancji, które stanowią propozycję nowoczesnej postaci leków. Dodatkowo oceniona zostanie frakcja wolna leku oraz farmakodynamika w symulowanych warunkach ludzkiego organizmu. Dzięki prowadzonym badaniom, pod opieką mentorek, studentki mogą brać czynny udział w rozwoju nauk farmaceutycznych i wprowadzeniu nowej substancji do badań przedklinicznych.

Autorki nagrodzonego projektu

Na zdjęciu: Patrycja Sarkowicz, Patrycja Piśla, Katarzyna Piordas

 

Koordynatorzy merytoryczni projektu

Na zdjęciu: dr hab. n. farm. Małgorzata Maciążek-Jurczyk, prof. SUM; mgr Karolina Kulig; mgr Aleksandra Owczarzy

 

 

W dniach 23 i 24 maja 2024 roku przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej SUM (dr hab. n. farm. Małgorzata Maciążek - Jurczyk, profesor SUM, mgr Aleksandra Owczarzy, mgr Karolina Kulig, mgr Wojciech Rogóż) zorganizowali i prowadzili zajęcia ze Studentami kierunku farmacja z Université Clermont Auvergne (Clermont-Ferrand, Francja). Osobą odpowiedzialną za koordynację planu zajęć Studentów z Francji był Pan Jakub Bagiński. 

W dniu 23 maja przeprowadzone zostały zajęcia laboratoryjne z chemii fizycznej, w ramach których Studenci wykonali następujące ćwiczenia: „Ciepło rozpuszczania”, „Szybkość rozpadu kompleksowego anionu trójszczawianomanganowego (III)”, „Trwałość koloidu hydrofobowego i hydrofilowego” i „Absorpcjometria – wyznaczanie stałej dysocjacji”. Umożliwiło to zapoznanie ich z najważniejszymi zasadami obowiązującymi w chemii fizycznej, a także zaprezentowanie możliwych zastosowań pomiarów spektroskopowych i kalorymetrycznych w naukach farmaceutycznych. 

W dniu 24 maja Pracownicy Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej wraz z Pracownikami Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, w ramach zwartej współpracy, zorganizowali i przeprowadzili wycieczkę na terenie Ośrodka. Miała ona charakter zarówno dydaktyczny, jak i popularnonaukowy. W czasie jej trwania Studenci mieli okazję zapoznać się w historią Jaworzna, zwłaszcza związaną z rozwijającym się w nim w przeszłości przemysłem, poznać stosowane współcześnie sposoby rekultywacji obszarów poprzemysłowych i pokopalnianych, a także nauczyć się rozpoznawać najważniejsze skamieniałości z okresu triasu. Przewodniczką wycieczki była Pani dr Agnieszka Chećko, Dyrektor Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie oraz Geolog Powiatowy Miasta Jaworzno. Dzięki Jej staraniom, Studenci brali aktywny udział w rozmowach i dyskusjach na poruszane tematy. Wspomnienie wyżej opisanych wydarzeń zostało umieszczone na stronie Ośrodka GEOsfera na portalu Facebook >> RELACJA NA FB GEOSFERY

Wydarzenie pozwoliło zarówno Gościom z Francji zapoznać się nie tylko z lokalną historią, ale również zrozumieć znaczenie geologii dla innych nauk, w tym nauk farmaceutycznych i medycznych.

zajęcia ze Studentami kierunku farmacja z Francji

Studenci z Francji

Dnia 27 kwietnia 2024 roku, w ramach podpisanej współpracy, przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej uczestniczyli w  Drugim Dniu Obchodów Dnia Ziemi (Pikniku Ekologicznym dla Rodzin) w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie.

W ramach wystawionego stoiska edukacyjnego, pracownicy SUM zaprezentowali kolorowe oblicze chemii. Poza „chemicznym kameleonem”, „dżinem w butelce”, „chemiczną rafą koralową” oraz „sztuczną krwią”, goście mogli wysłuchać opowieści na temat sposobów izolacji materiału genetycznego z organizmów żywych w praktyce  laboratoryjnej. Po części teoretycznej przeprowadzona została izolacja DNA z banana, a także wykonano sztuczne nasiona z alginianu wapnia. Najwytrwalsi uczestniczy mieli okazję „zmierzyć czas” przy pomocy zegara jodowego i przy okazji zapoznać się z zasadami dezynfekcji ran. Pokazowi towarzyszyła żywa dyskusja, która dowiodła dużego zainteresowania gości poruszanymi zagadnieniami. Wydarzenie umożliwiło nie tylko promocję nauki, ale również zapoznanie mieszkańców Jaworzna i okolic z ofertą edukacyjną Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. 

Wśród innych atrakcji, jakie zostały zaoferowane gościom wydarzenia, były m.in. stoisko z minerałami, warsztaty edukacyjne „od ziarenka do rośliny”, „kamieniołom pełen roślin” oraz „trzecia planeta od Słońca”. Możliwy był też udział w wykładzie popularnonaukowym „O jaworznickiej sasance”, wygłoszonym przez prof. dr hab. B. Tokarską-Guzik.

Pan mgr Wojciech Rogóż, Asystent Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej został Laureatem Nagrody Zaufania „Złoty Otis 2024” w kategorii „Debiuty Naukowe” oraz otrzymał Stypendium Nagrody Zaufania za osiągnięcia naukowe w Farmacji!!!

Statuetki Złoty OTIS to prestiżowe wyróżnienie przyznawane z inicjatywy grupy znakomitych ekspertów należących do ponad siedemdziesięcioosobowej Kapituły Nagrody,  którzy kształtują polski system ochrony zdrowia.

Zapraszamy po więcej informacji:

Laureaci XXI Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2024

Debiuty Naukowe - mgr Wojciech Rogóż

Biuletyn Złoty Otis 2024

Galeria zdjęć z XXI Gali Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2024

 

ZlotyOtis_Rogoz

Kolejny raz Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej brała udział w organizacji tego wydarzenia, tym razem z pomocą NASZYCH CUDOWNYCH KOLEŻANEK Z KOŁA NAUKOWEGO, Patrycji Piśla i Katarzyny Piordas, które wygłosiły wykład pt. "Czy zawód szeptuchy ma szansę znów zaistnieć?". Dziewczyny! JESTEŚCIE CUDOWNE

8 kwietnia 2024 roku mgr Wojciech Rogóż i mgr Agnieszka Mendyk, pracownicy naszej Katedry odwiedzili w ramach dni promocji II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu.

Uczniowie wysłuchali wykładu na temat „Kolory chemii” oraz obejrzeli „wybuchowy” i „wystrzałowy” pokaz. W jego trakcie dowiedzieli się jak zrobić „sztuczną krew”, a ochotnicy mogli przekonać się, czy „duch z lampy Alladyna” spełni ich marzenia. Na koniec zaprezentowane zostały efekty oddziaływania ciekłego azotu z roślinami.

Dni Otwarte

Dni otwarte

Dni otwarte

dni otwarte

Szanowni Państwo
Z wielkim entuzjazmem informujemy, iż V Seminarium Ogólnoakademickie "Metody fizykochemiczne w badaniach naukowych", które odbyło się dnia 27.03.2024 roku, kolejny raz przerosło nasze oczekiwania!!!

 

ODWIEDZIŁO NAS 117-TU PASJONATÓW NAUKI!!!

BRAWOOOOOOO - SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

Patronem tegorocznej edycji był Jego Magnificencja Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański oraz Prezydent Miasta Katowice Dr Marcin Krupa. W tym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) kolejny raz doceniło nasze działania i w ramach programu „Doskonała Nauka II” dofinansowało organizację NASZEGO przedsięwzięcia :)

Mamy nadzieję, że poprzez prezentację interesujących badań naukowych prowadzonych przy użyciu różnych metod fizykochemicznych z zakresu farmacji, biologii, medycyny i nauk pokrewnych i wysłuchanie ciekawych wykładów zaproszonych Gości, Wszyscy Uczestnicy mogli "znaleźć coś dla siebie". 
Podczas tegorocznej edycji Seminarium zaprezentowano aż 44 prace w formie posterowej oraz 4 w formie krótkich ustnych prezentacji. 
Nasi prelegenci wygłosili następujące wykłady:

  1. Glycosylated Sulfonylureas Anti-Diabetic Activity: Molecular Mechanisms and Their Effects to Improve Blood Sugar Levels - Ass Prof. Dr Patrick Nwabueze Okechukwu, Head of Praxis, Industry and Community Engagement | Department of Biotechnology, Faculty of Applied Sciences, UCSI University Kuala Lumpur (South Wing)
  2. New thiosemicarbazide derivatives with promising biological activity - prof. dr hab. n. farm. Monika Wujec, Katedra i Zakład Chemii Organicznej, Collegium Pharmaceuticum, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  3. Bioanalytical challenges in developing LC-MS/MS methods for the determination of cefazolin and ondansetron for the study of their pharmacokinetics - prof. dr hab. n. farm. Franciszek Główka, Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej i Farmakokinetyki, Collegium Pharmaceuticum, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  4. Practical approach for bioanalysis of anti-tuberculosis drugs using the UPLC-MS/MS method - dr hab. n. farm. Marta Karaźniewicz - Łada, prof. UM, Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej i Farmakokinetyki, Collegium Pharmaceuticum, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  5. A novel approach to therapeutic monitoring of drug concentration and distribution in tissues using chemical biopsy – an overview and perspectives - dr hab. Barbara Bojko, prof. UMK, Katedra Farmakodynamiki i Farmakologii Molekularnej, Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  6. Innovative ion sources in mass spectrometry - mgr inż. Maria Jacewicz, Waters Sp. z o.o., Warszawa
  7. Spectrofluorimetry from yesterday until today - dr inż. Mirosław Danch, ABLE-Jasco Polska sp. z o.o., KRAKÓW


Uczestnictwo w Seminarium zostało potwierdzone stosownymi certyfikatami, prelegenci otrzymali podziękowania i upominki, a trzem autorom najlepszych prac przyznano dyplomy i nagrody. 

Organizatorzy dziękując za miłą, naukową atmosferę, zapraszają za rok! .

Wszystkie ważniejsze momenty Seminarium zostały zapisane w naszej pamięci i na fotografiach, które są zamieszczone:na stronie Seminarium >> GALERIA ZDJĘĆ oraz na naszym profilu na >> Facebooku.

Relacja z V Seminarium Ogólnoakademickiego jest również dostępna w formie felietonu na antenie telewizji TVS  >> OGLĄDAM RELACJĘ.

Zapraszamy także do lektury Aktualności Śląskiego Uniwersytetu Medycznego SUM

DO ZOBACZENIA WKRÓTCE – PROSIMY O ŚLEDZENIE NASZEGO PROFILU NA FACEBOOKU - FIZYCZNA TEAM!

https://www.facebook.com/people/Seminarium-Og%C3%B3lnoakademickie/100090431229041/ 

Seminarium 2024

Seminarium 2024

Seminarium 2024

Seminarium 2024

Seminarium 2024

 Seminarium 2024

Seminarium 2024

Seminarium 2024

Podobnie jak w poprzednich latach, dnia 21 marca 2024 roku przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzili Pokazy Chemiczne w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie. Był to kolejny przejaw realizowania założeń umowy o współpracy, podpisanej z tą instytucją. Pokazy odbyły się w ramach wydarzenia „Wagary Naukowe”, których adresatami byli głównie uczniowie szkół podstawowych z miasta Jaworzno.

Pracownicy Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, reprezentowanego przez Katedrę i Zakład Farmacji Fizycznej, przeprowadzili szereg pokazowych eksperymentów chemicznych. Były one podzielone na dwie części: chemiczną i fizyczną. W ramach części chemicznej zrealizowano krótki kurs bezpiecznej pracy w laboratorium chemicznym oraz wykonano takie doświadczenia jak: „dżin w butelce”, „chemiczna rafa koralowa”, „kameleon w kolbie” oraz „zegar jodowy”. Z kolei część fizyczna pokazu została oparta o prezentację właściwości i zastosowanie ciekłego azotu. Pokazano jego wpływ na rośliny, gazy zgormadzone w balonach (powietrze oraz hel) oraz efekty jego kontaktu z wodą. Wszyscy uczestnicy pokazów wyrazili bardzo pozytywne opinie, a w czasie dyskusji padło wiele interesujących pytań.

Goście mieli również możliwość wzięcia udziału w innych aktywnościach o charakterze naukowym i popularnonaukowym. W godzinach przedpołudniowych odbył się spacer przyrodniczy „Wiosenne przebudzenie”, a także „Poszukiwanie skamieniałości” pod przewodnictwem prof. dr hab. Mariusza Salamona. Dużym zainteresowaniem cieszył się też wykład dr inż. Andrzeja Gałasia p.t. „Surowce mineralne blisko nas – ich pochodzenie i wykorzystanie”. Na odwiedzających czekały również warsztaty edukacyjne „Czy gleba ma PecHa?” oraz Przyrodnicza Gra Terenowa „Zielono Mi!”.

 

Udział w „Wagarach Naukowych” przyczynił się zarówno do promocji nauki, jak również Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 

 

Dnia 13 marca, w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, odbyło się wręczenie Pracownikom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odznaczeń nadanych przez  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę - Złotych, Srebrnych i Brązowych Medali za Długoletnią Służbę Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach. 

Uroczystość była formą zakończenia jubileuszu 75-lecia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Podczas gali wręczania medali wojewoda śląski Marek Wójcik wręczył także Pracownikom SUM, wśród nich Pani dr hab. n. farm. Małgorzacie Maciążek - Jurczyk, prof. SUM, Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Serdeczne gratulacje dla wszystkich wyróżnionych Osób! 

https://sum.edu.pl/pl/wiadomosci/obchody-75-lecia/odznaczono-pracownikow-sum-na-zakonczenie-75-tych-urodzin-sum

Gala wręczania medali

 

Projekt „Warsztaty z techniki SPME dla studentów Koła Naukowego przy Katedrze i zakładzie Farmacji Fizycznej”  został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024.

Celem projektu jest zapoznanie studentów Kola Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Farmacji Fizycznej z techniką mikroekstrakcji do fazy stacjonarnej (SPME) z wykorzystaniem metod analizy ilościowej. SPME jest przyjazną dla środowiska techniką, która oferuje nowatorskie podejście do badań analitycznych. Studenci zdobędą teoretyczne podstawy SPME, ucząc się projektowania eksperymentów, analizy wyników i samodzielnego korzystania z aparatury w naszym laboratorium. Projekt realizowany będzie pod kierownictwem mgr Karoliny Kulig wraz z Ekspertami Zewnętrznymi z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydziału Farmaceutyczny Collegium Medicum w Bydgoszczy. Realizacja projektu zaplanowana jest na okres od lutego do grudnia 2024 r., gdzie przygotowanie teoretyczne uczestników odbędzie się od 13 maja, a warsztaty praktyczne od 3 do 7 czerwca.  

Zapraszamy serdecznie na stronę SEMINARIUM.  Jest ona dostępna >>TUTAJ

 

Podczas pierwszej edycji nowego programu dla uczniów szkół średnich "Tutor w SUM" temat realizowany w naszej Katedrze został wybrany przez uczennicę, Panią Magdalenę Nalepę. Tematem badań jest 'Preparatyka i badanie nanocząsteczek zawierających substancję leczniczą, jako potencjalnych nośników leków" pod opieką mgr Karoliny Kulig. Celem projektu jest zapoznanie Uczestniczki z teoretycznymi zagadnieniami opisującymi świat farmakoterapii w skali nano oraz praktyczne przygotowanie nanocząstek białka zawierających wybraną substancję leczniczą wraz z wykonaniem podstawowych badań charakteryzujących otrzymane nośniki leków. W trakcie eksperymentów Uczestniczka pozna zastosowanie technik spektroskopowych jako narzędzi do badań ilościowych oraz jakościowych. Koniecznym będzie również posługiwanie się tablicami oraz wzorami stosowanymi w chemii do analizy wyników eksperymentalnych. Badania mają charakter interdyscyplinarny, łączący w sobie zagadnienia z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz ścisłych i przyrodniczych. Stopień zaawansowania badań nie różni się znacząco od tych, wykonywanych w Kole Naukowym, dlatego planuje się również ich prezentację podczas studenckiej konferencji naukowej.

 

TUTOR

TUTOR

Dnia 29 września 2023 roku przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach po raz kolejny gościli w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, realizując w ten sposób postanowienia podpisanej umowy o współpracy z tą instytucją. W ramach organizowanego przez GEOsferę pikniku naukowego z okazji Dnia GEOróżnorodności, goście mieli możliwość uczestnictwa w aktywnościach takich jak „Warsztaty i wykłady” oraz „Aktywnie z przyrodą” (9:00-14:00), a także odwiedzić liczne stoiska pokazowe.
Pracownicy Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, reprezentowanego przez Katedrę i Zakład Farmacji Fizycznej przeprowadzili kilkakrotnie chemiczno-fizyczny pokaz interaktywny. Część chemiczna pokazu obejmowała przeprowadzenie uwielbianych przez publikę doświadczeń chemicznych, takich jak: „dżin w butelce”, „sztuczna krew”, oraz „chemiczny kameleon”. Zaprezentowano również reakcje strącania osadów związków nieorganicznych, których kolory były zgodne z barwami jesiennymi. Z kolei cześć fizyczna pokazów obejmowała eksperymenty z ciekłym azotem takie jak zamrażanie roślin lub zmiana ciśnienia gazów w balonie pod wpływem niskich temperatur. Najmłodsi goście uczestniczyli również w konkursie, którego celem było zapoznanie ich z nomenklaturą szkła laboratoryjnego. Ważnym elementem każdego z pokazów była również krótka prelekcja na temat bezpieczeństwa pracy z odczynnikami chemicznymi.
Wśród innych atrakcji, na jakie mogli liczyć odwiedzający w toku pikniku naukowego, były m.in. stanowiska pokazowe Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, Straży Miejskiej oraz Uniwersytetu Śląskiego, spacer przyrodniczy „Wielka Wyprawa Wędrowców”, gra terenowa „Georóżnorodne Jaworzno” oraz liczne warsztaty organizowane przez pracowników GEOsfery. Goście mogli uczestniczyć też w wykładach, m.in. „Surowce mineralne blisko nas – ich pochodzenie i wykorzystanie”, wygłoszonego przez dr inż. Andrzeja Gałasia (IGSMiE PAN). W toku trwania pikniku nastąpiło oficjalne przekazanie przez Prezydenta Miasta Jaworzna nowego samochodu elektrycznego Straży Miejskiej, którego przeznaczeniem jest analiza zanieczyszczeń powietrza.
Wydarzenie umożliwiło nie tylko promocję nauki i jej najnowszych osiągnięć, ale również pozwoliło na zapoznanie szerokiej grupy odbiorców z ofertą dydaktyczną Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W dniu 23 maja 2023 roku miała miejsce uroczystość 10-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W toku jej trwania Seniorzy spotkali się z władzami Uczelni oraz Wydziału. Swoją obecnością wydarzenie to uświetnili m.in. Prorektor ds. Rozwoju i Transferu Technologii, prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, Dziekan Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, dr hab. n. med. Robert Wojtyczka, Prodziekan Wydziału dr hab. n. farm. Ewa Chodurek oraz Prodziekan Wydziału dr hab. n. med. Agata Kabała-Dzik.
Nie zabrakło również reprezentacji Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej. Mgr Wojciech Rogóż wygłosił 121 wykład w historii UTW Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu pod tytułem „Chinina - zastosowanie w przyszłości leku z przeszłości”. Poruszone zostały zagadnienia związane z historycznym i współczesnym zastosowaniem chininy w medycynie i farmacji, jej obecnością w literaturze oraz wyzwaniami, jakie stoją przed nowoczesną medycyną tropikalną. Słuchacze zostali również zapoznani z najnowszymi osiągnięciami naukowymi, dotyczącymi nowatorskiego i alternatywnego zastosowania chininy. Ważnym elementem uroczystości były stoiska pokazowe i promocyjne niektórych Katedr Wydziału, zewnętrznych firm związanych z branżą medyczną oraz lokalnych wytwórców produktów spożywczych.
Zapraszamy do obejrzenia relacji: >>KLIKNIJ TUTAJ  

 

W semestrze zimowym roku akademickiego 2023/2024, mieliśmy okazję gościć bardzo sympatyczną studentkę z programu Erasmus+, ADEYEMI Precious Timileyin, z UNIVERSITY OF KRAGUJEVAC, FACULTY OF MEDICAL SCIENCES, która realizowała program z chemii fizycznej w wymiarze 15h seminariów i 15h ćwiczeń. Życzymy Miss Precious powodzenia a sobie takich cudownych Studentów.

  

 

28 kwietnia 2023 gościliśmy w Katedrze i Zakładzie Farmacji Fizycznej studentów farmacji z Turcji, którzy odwiedzili nas w ramach programu Twinnet, koordynowanego przez PTSF Sosnowiec. Twinnet to program mobilnościowy, który ma na celu usprawnienie wymiany między członkami EPSA, umożliwiając transfer kultury, wiedzy i doświadczeń.
Zarówno dla nas (Fizyczna Team), jak i dla Młodzieży z Turcji spędzony wspólnie czas był najlepszym doświadczeniem, które uczy świadomości międzykulturowej i zmienia spojrzenie na świat.
Dziękujemy Pani Katarzynie Krzysteczko, koordynatorce ds. Twinnet, Karolinie Leopold i pozostałym członkom PTSF Sosnowiec, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę, by zapewnić Studentów, Młodych Naukowców i innych Pasjonatów Nauki, że nie ma dla nas już żadnych barier w podróżowaniu, edukacji i zdobywaniu doświadczeń.

W dniach 19 i 20 kwietnia 2023 roku ok 400 Uczniów gościło w murach Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wśród gospodarzy Wydarzenia znaleźli się m.in. Pracownicy Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej oraz Studentki Koła Naukowego działającego przy Katedrze i Zakładzie Farmacji Fizycznej.
W pierwszym dniu uczniowie mieli możliwość zwiedzić laboratoria Katedry zlokalizowanej w budynku WNF w Sosnowcu przy ulicy Jagiellońskiej 4, wziąć udział w pokazach i warsztatach chemicznych, a także poznać najważniejsze zagadnienia dotyczące pracy naukowej. Nie zabrakło również ciekawostek z bieżącej pracy Katedry, rozmów o rozwoju naukowym i zajęciach dydaktycznych.
W drugim dniu Wydarzenia przedstawiciele Katedry zrealizowali w budynku WNF w Sosnowcu przy ulicy Jedności 8 warsztaty p.t.: "W SUM-ie fizyczna da się lubić". W toku ich trwania Goście mieli możliwość uczestnictwa w doświadczeniach z zakresu fizyki niskich temperatur, których głównym bohaterem był ciekły azot. Duże zainteresowanie budziły też inne eksperymenty, takie jak "sztuczna krew" czy "chemiczny kameleon".
Wśród Uczestników Dni Otwartych przeprowadzono ankietę oceniając wszystkie warsztaty – „W SUM-ie fizyczna da się lubić” zajęła drugie miejsce ex aequo z „Chemia jest piękna a farmacja jeszcze piękniejsza”. Pierwsze miejsce otrzymały warsztaty pn. „Tajemnica kropli krwi” – GRATULUJEMY a Uczniów zapraszamy do studiowania NA FARMIE :)

4 kwietnia 2023 r., w godz. od 8.00 do 16.00 w Auli Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyło się zorganizowane przez pracowników Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej IV Seminarium Ogólnoakademickie „Metody fizykochemiczne w badaniach naukowych” pod Patronatem Honorowym JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego.

Metody fizykochemiczne stanowią kluczowy element w badaniach naukowych. Są niezbędnym narzędziem pozwalającym na pozyskiwanie wartościowych danych a ich analiza, poprzez wnikliwą dyskusję, prowadzi do uzyskania niezbędnej wiedzy dotyczącej prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. W związku z tym, celem przedsięwzięcia była popularyzacja nauki poprzez prezentację interesujących badań naukowych prowadzonych przy użyciu różnych metod fizykochemicznych z zakresu farmacji, biologii, medycyny i nauk pokrewnych. Podobnie jak w latach ubiegłych, Seminarium było dedykowane pracownikom naukowym, młodym naukowcom, doktorantom, magistrantom, członkom kół naukowych i wszystkim pasjonatom nauki. Podczas Seminarium uczestnicy mogli wysłuchać ciekawych wykładów zaproszonych gości oraz wymienić się doświadczeniami i wiedzą na temat metod fizykochemicznych stosowanych aktualnie w nauce poprzez przedstawienie rezultatów swoich badań w postaci prezentacji posterowych lub/i ustnych.
Szczególną dumą napawa nas fakt, iż IV Seminarium Ogólnoakademickie znalazło uznanie również w Ministerstwie Edukacji i Nauki, czego wyrazem jest dofinansowanie z budżetu państwa „Doskonała Nauka – Dofinansowanie Konferencji Naukowych”.
Relacja z IV SO w formie felietonu będzie dostępna na antenie telewizji TVS (https://tvs.pl/tv/iv-seminarium-ogolnoakademickie-na-slaskim-uniwersytecie-medycznym-w-katowicach/).

Skład Komitetu Naukowego:
- dr hab. n. farm. Małgorzata Maciążek-Jurczyk, Prof. SUM (Przewodnicząca, Kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach)
- mgr Jadwiga Pożycka
Skład Komitetu Organizacyjnego:
 - Pracownicy Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
(mgr Karolina Kulig, mgr Aleksandra Owczarzy, mgr Wojciech Rogóż oraz dr n. farm. Agnieszka Szkudlarek)

W przedsięwzięciu wzięło udział 76 uczestników, w tym 8 prelegentów, którzy wygłosili niezwykle ciekawe wykłady:
- „Wybrane metody badań robotów chirurgicznych - doświadczenia własne”, dr hab. n. med. Zbigniew Nawrat, prof. IPS
- „Farmakokinetyka w terapii monitorowanej leków przeciwgrzybiczych i przeciwnowotworowych u dzieci”, prof. dr hab. n. farm. Franciszek Główka
- “Recent developments in bioanalytical applications of solid phase microextraction”, prof. Ezel Boyaci
- “How microextraction can help in clinical analysis?”, dr hab. n. farm. Barbara Bojko, prof. UMK
- „Zastosowanie technik spektroelektrochemicznych w badaniach reakcji redoks związków organicznych”, dr hab. inż. Wojciech Domagała, prof. PŚl
- Fluorochinolony – „nowy pomysł na stare leki”, dr hab. n. farm. Artur Beberok, prof. SUM
- „Nowoczesne metody przygotowania próbek do badań metodami fizykochemicznymi”, dr inż. Mirosław Dach, ABL&E-JASCO Polska Sp. z o.o.

IV Seminarium Ogólnoakademickie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, które przerosło oczekiwania organizatorów. Podczas tegorocznej edycji Seminarium zaprezentowano aż 37 prac w formie posterowej oraz 4 w formie ustnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty, prelegenci podziękowania i upominki a laureaci najlepszych prac – wyróżnienia w formie dyplomu i nagród.


Wszystkie ważniejsze momenty Seminarium zostały zapisane nie tylko w naszej pamięci, lecz także w postaci fotografii, które znajdują się na stronie Seminarium (https://seminariumogolnoakademickie.sum.edu.pl/) oraz na naszym profilu na Facebooku (https://www.facebook.com/profile.php?id=100090431229041). Zapraszamy także do lektury Aktualności Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (https://sum.edu.pl/uczelnia/wiadomosci-z-zycia-uczelni/14713-iv-seminarium-ogolnoakademickie-metody-fizykochemiczne-w-badaniach-naukowych). 

18 marca odbyła się gala wręczenia nagród, którą przyznają uczelnie współorganizujące Śląski Festiwal Nauki. Każda ze szkół wyższych wyłoniła nominowanych spośród pracowników oraz doktorantów według własnej, wewnętrznej procedury, a laureatów wybrała kapituła nagrody. W tym roku pracami kapituły nagrody kierowała prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej SUM. Śląska Nagroda Naukowa przyznawana jest badaczom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej. Podczas tegorocznej gali wśród laureatów znalazła się Kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej, dr hab. n. farm. Małgorzata Maciążek-Jurczyk, prof. SUM. Laureatem Śląskiej Nagrody Naukowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego został prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig. Brawo dla wszystkich nominowanych i nagrodzonych ze wszystkich uczelni!

W dniu 20 maja 2023 roku przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej wzięli udział w organizowanym przez Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie Pikniku Ekologicznym „Dzień Pszczoły”.

W ramach tego wydarzenia, odwiedzający mieli możliwość uczestnictwa w chemicznych warsztatach pokazowych, zatytułowanych „Kolorowa chemia”. W toku zajęć zaprezentowano kilka efektowych doświadczeń chemicznych, w tym „chemicznego kameleona” oraz „sztuczną krew”. Przeprowadzone zostały również eksperymenty z tematyki fizyki niskich temperatur, z wykorzystaniem ciekłego azotu. Goście obserwowali m.in. procedurę zamrażania materii organicznej oraz efekty kontaktu ciekłego azotu z wodą. Równolegle z pokazem, prowadzono działania promujące SUM.
Wśród innych, dostępnych w toku wydarzenia atrakcji dla odwiedzających można wymienić: „wielką wyprawę wędrowców”, rodzinną grę terenową „dzikie zapylacze”, wystawę skamieniałości GEOsfery, „Kreatywny Kącik Przyrodniczy”, grę planszową „Dzieje Ziemi” oraz Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA”. Dostępna była również strefa grillowa.
Każdy z kolejnych pokazów chemicznych, jakie zostały przeprowadzone w toku wydarzenia, przyciągał liczne grono zainteresowanych. Wszyscy podkreślali, że wykonywane doświadczenia były dla nich interesujące. Szczególnie cieszy fakt, że wśród gości znalazło się dużo młodych osób. Starania pracowników Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej doceniła lokalna telewizja (Jaw.pl - Portal Społecznościowy Jaworzno), która w swoim materiale dotyczącym Pikniku Ekologicznego wiele uwagi poświęciła pokazom chemicznym  (https://jaw.pl/2023/05/dzien-pszczoly-w-geosferze/). Również na stronie Ośrodka GEOsfera umieszczona została relacja z wydarzenia oraz podziękowania za udział (https://www.facebook.com/geosfera/?locale=pl_PL). Pozwoliło to na skuteczną promocję zarówno Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, jak również całego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

15 lutego 2023 r Katedrę i Zakład Farmacji Fizycznej odwiedził goszczący w dniach 14-15 lutego 2023 w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Assoc. Prof. dr Patrick Nwabueze Okechukwu, Kierownik Departamentu Biotechnologii, Wydziału Nauk Stosowanych, Uniwersytetu UCSI w Kuala Lumpur, Malezja (Department of Biotechnology, Faculty of Applied Sciences, UCSI University, Kuala Lumpur, Malaysia.

Pan Profesor od kilku lat współpracuje z dr hab. n. farm. Małgorzatą Jeleń, prof. SUM i prof. dr hab. n. farm. Beatą Morak-Młodawską w zakresie badań biologicznych i badań in silico dot. azafenotiazyn i bioaktywnych układów heterocyklicznych. Pan Prof. P. Okechukwu zwiedził pracownię spektroskopową i kalorymetryczną Katedry oraz zapoznał się z tematyką badań realizowanych w Katedrze. Kto wie, może w przyszłym roku odwiedzi Katedrę po raz kolejny, jako główny Prelegent V Seminarium Ogólnoakademickiego "Metody fizykochemiczne w badaniach naukowych".

Dnia 28 stycznia 2023 z okazji 75-lecia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach miała miejsce akcja „SUM morsuje". Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć przedstawiciela Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej WNF SUM, miłośniczki morsowania dr n. farm. Agnieszki Szkudlarek. Akcja była nie tylko doskonałą okazją do wspólnej zabawy i sprawdzenia się w roli „morsa", ale także poszerzenia swojej wiedzy m.in. z zakresu bezpiecznego morsowania, zabezpieczenia pacjenta z podejrzeniem hipotermii w warunkach przedszpitalnych i elementów samoratownictwa oraz ratownictwa po zarwaniu się tafli lodowej. W ramach wydarzenia odbył się także pokaz ratownictwa lodowego i zabezpieczania terenu akcji ratowniczej.

 

 

Dnia 25 stycznia 2023 roku, przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM (mgr Aleksandra Owczarzy, mgr Wojciech Rogóż), goszcząc kolejny raz w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, przeprowadzili warsztaty pod tytułem "Kolorowe love, barwne oblicze chemii". Ich odbiorcami byli uczniowie szkół uczestniczący w cyklu „Ferie w GEOsferze - zajęcia warsztatowe”. Wydarzenie to odbyło się w sali dydaktycznej Ośrodka między 10:00 a 12:00. Nadrzędnym celem spotkania było zapoznanie dzieci z barwnym, efektownym obliczem chemii. W pierwszej kolejności goście zostali zaznajomieni z procedurami bezpieczeństwa, istotnymi z punktu widzenia pracy w laboratorium chemicznym. W dalszej części spotkania uczniowie z wielkim entuzjazmem wzięli udział w pokazach chemicznych. Wśród zaprezentowanych, barwnych doświadczeń chemicznych znalazły się „kanarek w probówce”, „ogród chemiczny”, „zegar jodowy”, „sztuczna krew”, „chemiczny kameleon” oraz „dżin w butelce”. Dodatkową atrakcją warsztatów była możliwość wykonania przez uczestników sztucznych nasion z alginianu wapnia, w których zamknięto różnorodne, barwne ciecze. Wszyscy goście podkreślali wysoki poziom merytoryczny spotkania, byli usatysfakcjonowani wiadomościami, jakie poznali, a także wyrażali chęć wzięcia udziału w podobnych warsztatach w przyszłości.

W dniach 3-5 grudnia 2022 roku na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach odbyła się 6. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. W wydarzeniu wzięło udział ok. 48 tysięcy uczestników, ponad 2 tysiące wystawców oraz ponad 500 prelegentów. Podobnie jak w poprzednich latach, przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM (dr hab. n. farm. Małgorzata Maciążek-Jurczyk, profesor SUM; mgr Aleksandra Owczarzy; mgr Karolina Kulig; mgr Wojciech Rogóż) wspierani przez Członkinie Koła Naukowego (Patrycja Piślia, Katarzyna Piordas, Patrycja Sarkowicz), przygotowali stanowisko pokazowe, którego celem było promowanie nauki, zdrowego trybu życia i roli uczelni medycznej we współczesnym świecie.
Stanowisko pokazowe Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej znalazło się w strefie „Przyroda”, a jego hasłem było „Miodowe love, czyli poznaj fizykochemiczne właściwości miodu”. Zaprezentowane zostały podstawowe sposoby badania jakości miodu: "test na ołówek", "test na łyżeczkę", „test rozpuszczalności w wodzie", a także refraktometryczne oznaczenie zawartości wody w miodzie. Odwiedzający mieli możliwość samodzielnie przeprowadzić testy, a także przeanalizować przyniesiony przez siebie miód pod kątem zawartości wody. Dodatkowo goście mogli nauczyć się zasad obsługi refraktometru, a także porozmawiać na tematy związane z miodem i jego wpływu na organizm człowieka.
Równocześnie Członkinie Koła Naukowego (Patrycja Piślia, Katarzyna Piordas) wygłosiły w strefie „Medycyna i zdrowie” wykład pod tytułem „Czy zawód Szeptuchy ma szanse znów zaistnieć?”. Pozwolił on na poznanie odpowiedzi na liczne pytania dotyczące istoty zapomnianego już zawodu szeptuchy, wad i zalet stosowania ziołolecznictwa, roli ziołolecznictwa oraz wykorzystania naturalnych produktów leczniczych we współczesnych procedurach medycznych.
https://sum.edu.pl/uczelnia/wiadomosci-z-zycia-uczelni/14546-6-edycja-slaskiego-festiwalu-nauki-katowice-juz-za-nam

 

W dniu 29 listopada 2022 roku przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej SUM wzięli udział w wydarzeniu „Naukowe Andrzejki na Farmie”, które odbyło się na terenie budynku Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu przy ulicy Ostrogórskiej. Przeznaczone było dla uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu Śląska i Zagłębia. Goście mieli możliwość wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, wśród których znalazł się, przygotowany przez Katedrę i Zakład Farmacji Fizycznej, pokaz pod tytułem „Chemia między nami”.
W ramach pokazu, młodzi pasjonaci nauki poznali nomenklaturę podstawowego szkła laboratoryjnego, nauczyli się najważniejszych zasad bezpiecznej pracy w laboratorium chemicznym, a także obejrzeli wybrane, spektakularne reakcje chemiczne. Wśród nich znalazły się: strącanie barwnych osadów soli związków nieorganicznych oraz wodorotlenków metali, „chemiczna rafa koralowa”, „sztuczna krew”, „dżin w butelce”, czy też reakcja utleniania-redukcji z udziałem związków manganu zwana „chemicznym kameleonem”. Goście mieli również okazję zapoznać się z właściwościami i zastosowaniem ciekłego azotu, jak również zobaczyć na własne oczy, w jaki sposób ekstremalnie niska temperatura wpływa na tkanki roślinne.
Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia przez uczniów Muzeum Medycyny i Farmacji. „Naukowe Andrzejki na Farmie” stanowiły doskonałą okazję nie tylko do zaprezentowania młodym ludziom piękna nauki i licznych korzyści płynących z jej zgłębiania, ale również pozwoliły na zapoznanie ich z pracą oraz ofertą edukacyjną Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
 
 
Dnia 17 października 2022 roku, przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM (dr hab. n. farm. Małgorzata Maciążek - Jurczyk, profesor SUM; mgr Wojciech Rogóż) wzięli udział w  XIV Ogólnopolskim Tygodniu Kariery „Złap za stery swojej kariery”, zorganizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR w Olkuszu. Wydarzenie skierowane było do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a jego celem było zapoznanie młodych ludzi z możliwościami kształcenia zawodowego. W toku pierwszej części wydarzenia, uczestnicy zostali powitani przez przedstawicieli Organizatora oraz Starostwa Powiatowego w Olkuszu, mieli możliwość obejrzeć część artystyczną, jak również wysłuchali wywiadu z przedstawicielami różnych zawodów. W dalszej części wydarzenia goście odwiedzali stanowiska pokazowe wystawców. Wśród wystawców znaleźli się reprezentanci kilku uczelni wyższych, szkół średnich oraz służb mundurowych.
Stanowisko pokazowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zostało zorganizowane przez przedstawicieli Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej. Odwiedzający mieli możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną SUM, a także licznymi ciekawostkami dotyczącymi Uczelni. Stworzyło to doskonałą płaszczyznę do nawiązania znajomości z potencjalnymi, przyszłymi studentkami i studentami SUM. Wśród licznych materiałów promocyjnych, jakie zostały udostępnione gościom, największym zainteresowaniem cieszyła się książka „Oczy pandemii”. Wzbudziła ona wiele pozytywnych emocji, zwłaszcza wdzięczności względem uwiecznionych w niej medyków. Uczniowie olkuskich szkół podstawowych oraz średnich bardzo entuzjastycznie brali też udział w pokazach chemicznych. Wśród wykonywanych doświadczeń chemicznych znalazły się, budzące niezmienny zachwyt, „ogród chemiczny”, „sztuczna krew”, „chemiczny kameleon” oraz „dżin w butelce”. Z kolei w części poświęconej pokazom eksperymentów fizycznych, goście mieli możliwość zapoznać się z zastosowaniem ciekłego azotu, jego wpływem na tkanki roślinne i zwierzęce, a także wpływ na ciśnienie gazów (powietrza oraz helu) zgromadzonych w balonach. Na uczestników czekały też ciekawe pytania konkursowe, a nagrodą za prawidłowe odpowiedzi były m.in. notatniki i torby z logiem SUM.
Udział w XIV Ogólnopolskim Tygodniu Kariery „Złap za stery swojej kariery” w Olkuszu okazał się być dobrą okazją do zapoznania potencjalnych, nowych studentów z możliwościami kształtowania kariery oraz promocji SUM. 
 
W dniu 2 września 2022 roku pracownicy Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej SUM po raz kolejny skorzystali z zaproszenia Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie i wzięli udział w Pikniku Naukowym, zorganizowanym w ramach wydarzenia „POŻEGNANIE LATA w GEOsferze”.
Stanowisko pokazowo-promocyjne Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach stanowiło ważny element wydarzenia i przyciągało uwagę odwiedzających. Goście mieli okazję zapoznać się z właściwościami, sposobami zastosowania i ciekawostkami dotyczącymi ciekłego azotu, a także zobaczyć kilka doświadczeń z jego użyciem. Były to m.in. wpływ ciekłego azotu na tkanki roślinne oraz na hel zgromadzony w balonach. Wśród innych, zaprezentowanych doświadczeń były: katalityczny rozkład nadtlenku wodoru („dżin w butelce”), wytrącanie osadu krzemianu żelaza („chemiczna rafa koralowa”), reakcja utleniania-redukcji związków manganu („chemiczny kameleon”) oraz reakcja chlorku żelaza (III) z rodankiem potasu („sztuczna krew”). Dodatkową atrakcją, jaką reprezentanci SUM oferowali gościom, była możliwość wzięcia udziału w konkursie z nagrodami, w którym za poprawnie udzielone odpowiedzi na pytania prowadzącego, można było wygrać materiały promocyjne SUM. Wszyscy, którzy wzięli udział w zabawie, byli bardzo usatysfakcjonowani i podkreślali, iż pokaz chemiczny wywarł na nich duże wrażenie.
Wśród innych aktywności, z jakich skorzystać mogli odwiedzający, były m.in.: Gra terenowa „Pociąg do nauki”, zajęcia kreatywne, bańki mydlane, mobilna ścianka wspinaczkowa, strefa grillowa, otwarcie projektu „GEOsfera II – STARA PROHOWNIA” oraz „poszukiwanie skamieniałości”. Zorganizowana została również wystawa studenckich projektów architektonicznych (Politechnika Śląska), wykład pt. „Rekonstrukcje głowonogów z Sadowej Góry” (dr Andrzej Boczarowski) oraz pokaz balonu meteorologicznego Uniwersyteckiego Laboratorium Kontroli Atmosfery (Uniwersytet Śląski). Wydarzenie zakończyło się po zmroku pokazem, jaki zorganizował Teatr Ognia.
https://pl-pl.facebook.com/SUMwKatowicach/
 
 

W dniu 25 czerwca 2022 roku przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM po raz kolejny gościli w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, biorąc udział w pikniku „Powitanie lata”, w ramach podpisanej współpracy z tą instytucją.
Stanowisko pokazowo-warsztatowe Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej składało się z dwóch części. W części pierwszej, zatytułowanej „Pokazy chemiczne”, goście mogli odmierzyć czas przy pomocy „zegara jodowego”, obejrzeć pokaz zastosowania ciekłego azotu oraz doświadczenia takie jak: „dżin w butelce”, „sztuczna krew” i „kameleon w cylindrze miarowym”. W drugiej części stanowiska pokazowego możliwe było zapoznanie się z podstawowymi sposobami badania jakości miodu i oznaczyć samodzielnie procentową zawartość wody w miodzie metodą refraktometryczną. Goście zadawali liczne pytania, a przyjazna atmosfera pikniku pozwoliła na zapoznanie odwiedzających z podstawami pomiarów fizykochemicznych. Pokazy i warsztaty były skierowane zarówno do osób dorosłych, jak i do dzieci.
W toku wydarzenia Organizatorzy przygotowali też liczne, inne atrakcje dla odwiedzających, takie jak: „Gra terenowa Geologiczny Fundament Miasta”, „Przyrodniczy kącik kreatywny”, „Warsztaty florystyczne”, czy też możliwość odwiedzenia wystawy „SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności”. Z uwagi na licznych odwiedzających, jak również bardzo pozytywny odbiór wydarzenia wśród gości, piknik „Powitanie lata” w GEOsferze pozwolił zarówno na promocję nauki, jak i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W dniu 28 kwietnia 2022 roku pracownik Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM mgr Wojciech Rogóż wziął udział w organizowanych przez Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku oraz firmę ABL&E-JASCO Polska warsztatach naukowych „Metody spektroskopowe w projektowaniu i otrzymywaniu leków oraz ich nośników – warsztaty”, które odbyły się na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z nowatorskimi możliwościami zastosowania metod spektroskopowych w badaniach nad lekami i substancjami o potencjalnych właściwościach leczniczych.
W pierwszej części wydarzenia zostały wygłoszone trzy wykłady:
• „Termowrażliwe nośniki leków – synteza i badania fizykochemiczne” - dr hab. Agnieszka Z. Wilczewska, prof. UwB (Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Warsztatów)
• „Metody fotochemiczne niezbędne w chemicznej praktyce laboratoryjnej -praktyczny przewodnik” - dr Elżbieta Regulska
• „Metody chiraloptyczne w badaniach stereochemicznych aktywnych substancji farmaceutycznych (api)” - dr inż Marcin Górecki
W drugiej części wydarzenia goście mieli możliwość uczestnictwa w wybranych szkoleniach, których tematyka dotyczyła: „badania czystości optycznej enancjomerów metodą polarymetryczną” (I), „pomiarów widm elektronowego dichroizmu kołowego aktywnych substancji farmaceutycznych w roztworach” (II), „wyznaczania krytycznego stężenia micelizacji metodą fluorymetrycznąmetru UV/Vis/NIR” (III) oraz „turbidymetrii jako metody wyznaczania krytycznej temperatury rozpuszczalności” (IV). W toku szkolenia uczestnicy mieli okazję nie tylko zapoznać się z możliwościami prezentowanej aparatury badawczej, ale również wziąć czynny udział w wykonywaniu pokazowych pomiarów.
Warsztaty umożliwiły zapoznanie się uczestników z możliwościami zastosowania technik spektroskopowych w badaniach naukowych, ale również pozwoliły na promocję Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wymianę doświadczeń między badaczami z różnych uczelni.
Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie podobne wydarzenie odbędzie się również na Wydziale Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu medycznego w Katowicach.

W dniu 11 kwietnia 2022 roku pracownicy Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM po raz kolejny gościli w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, w ramach podpisanej współpracy z tą Instytucją i promocji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Około 100 uczniów i nauczycieli z okolicznych szkół podstawowych obejrzało „Pokazy chemiczne”, wykonane w toku wiosennego pikniku w GEOsferze. Wśród zaprezentowanych doświadczeń były m.in. cieszące się niezmiennie dużym zainteresowaniem wśród gości eksperymenty pokazujące kolory chemii, takie jak „sztuczna krew” oraz reakcję utleniania-redukcji „kameleon”. Wśród młodszych uczniów klas trzecich duże wrażenie wywołał „dżin w butelce”, czyli katalityczna reakcja rozkładu nadtlenku wodoru. Punktem kulminacyjnym pokazu była „chemia i fizyka niskich temperatur”. W ramach tej serii doświadczeń goście poznali właściwości, możliwe zastosowania w medycynie, farmacji i biotechnologii ciekłego azotu. Zobaczyli również skutki zamrażania w ciekłym azocie tkanek roślinnych, jego wpływ na napompowany balon oraz „dymiące” oczko wodne. Poza pokazem wykonanym przez pracowników Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej SUM, swoje stanowiska wystawili również m.in. Komenda Miejska Policji w Jaworznie oraz przedstawiciele Staży Miejskiej w Jaworznie. Goście mieli możliwość wywołania kontrolowanego „wybuchu wulkanu” i posłuchania prezentacji na temat lasu jako złożonego ekosystemu. Piknik zakończył się ogniskiem zorganizowanym przez pracowników GEOsfery w Jaworznie.

W dniu 10 października 2021 roku, w okolicach rzeki Rawy na terenie Katowic, między godziną 9:00 a 20:00 odbywała się plenerowa część 5. Śląskiego Festiwalu Nauki. Odwiedzający mogli zobaczyć wiele niezwykłych stanowisk pokazowych, w tym zorganizowane przez pracowników Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej wspieranych przez studentów Koła Naukowego, w ramach obszaru wiedzy "Nauki ściśle", pod nazwą "Między nami jest chemia". Wśród doświadczeń, jakie liczni zainteresowani mieli możliwość poznać, były m.in. "dżin w butelce", "kameleon" czy też "ogród chemiczny". Największe zainteresowanie dzieci wzbudziła "sztuczna krew", natomiast starsi goście byli szczególnie zaciekawieni eksperymentami z ciekłym azotem. Promocja Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a zwłaszcza Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu była możliwa również dzięki wykładowi pt. "Chinina - zastosowanie w przyszłości leku z przeszłości", jaki został wygłoszony na żywo o godzinie 11:40 w ramach obszaru wiedzy "Medycyna i zdrowie". Liczni słuchacze mogli zapoznać się nie tylko z właściwościami i najważniejszymi zastosowaniami chininy, ale również poznać jej przyszły potencjał jako ważnej substancji leczniczej oraz czynnika istotnego z naukowego punktu widzenia. Z kolei dnia 15 października o godzinie 12:15 wyemitowane zostało nagranie wyżej wspomnianego wykładu, co pozwoliło na dotarcie do bardzo szerokiej grupy odbiorców. 

Dnia 28 sierpnia 2021 roku, już po raz drugi w ciągu tegorocznych wakacji przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM, wspierani przez Pana Tammam Muhammetoǧlu (studenta z programu ERASMUS+, Van Yüzüncü Yıl University, Turcja), gościli w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, w ramach podpisanej współpracy z tą instytucją. W toku wydarzenia „POŻEGNANIE LATA”, przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej poprowadzili warsztaty dla dzieci z cyklu „Letnia Akademia ODKRYWCÓW”, odbywające się pod hasłem „Chemiczne ogrody” (14:00-15:30), a także zorganizowali chemiczne stanowisko pokazowe (16:00-19:00). 



W toku zajęć dla najmłodszych zapoznano uczestników z podstawowymi pojęciami z zakresu chemii i wyposażenia laboratorium chemicznego, a także zaprezentowano efektowne doświadczenia, takie jak m.in. „dżin w butelce” oraz „ciekły azot w chemii i medycynie”. Dzieci mogły samodzielnie przygotować sztuczne nasiona, a także wyizolować DNA z banana, kiwi i pomidora. Punktem kulminacyjnym warsztatów było „wyhodowanie” chemicznego ogrodu w zlewce. Z kolei pokazy chemiczne skierowane były w głównej mierze do dorosłych odbiorców. Zaprezentowano m.in. tworzenie sztucznej krwi i jej praktyczne zastosowanie, doświadczenie zwane kameleonem oraz ogród chemiczny. Ważnym elementem pokazów był też ciekły azot i jego wpływ na tkanki roślinne. Wśród innych, dostępnych w toku wydarzenia atrakcji dla odwiedzających można wskazać również kącik kreatywny, stanowisko z minerałami „Geolandia” oraz widowisko plenerowe w postaci teatru ognia „NAM TARA”.
Duża liczba odwiedzających, a także wysokie zainteresowanie zarówno warsztatami, jak i stanowiskiem pokazowym, pozwoliły na skuteczną promocję zarówno Wydziału Nauk Farmaceutycznych, jak również całego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dużym wsparciem okazała się być obecność Pana Tammam Muhammetoǧlu, który nie tylko pomagał w przeprowadzaniu pokazowych eksperymentów, ale również odpowiadał na pytania gości. Podziękowanie dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach za udział w niniejszym wydarzeniu znalazło się na stronie Ośrodka GEOsfera (https://pl-pl.facebook.com/geosfera/).

W dniach 26-30 lipca 2021 roku w Katedrze i Zakładzie Farmacji Fizycznej w ramach „Wakacji na FARMIE” odbywały się zajęcia pod hasłem „Fizyczna da się lubić”.  W ramach zajęć Uczniowie mieli możliwość wykonywania niezwykle istotnych eksperymentów z obszaru farmacji fizycznej, które pozwoliły im wczuć się w rolę Studenta Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W związku z trwającym w Katedrze stażem Studenta z programu Erasmus+, Tammam Muhammetoğlu z Van Yüzüncü Yıl University w Turcji, zajęcia prowadzone były w języku polskim i angielskim.

Dzień I:Tęczowe oblicze błękitu, czyli zastosowanie metody absorpcyjnej w celu wyznaczenia stałej dysocjacji błękitu bromotymolowego. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem. W toku zajęć zapoznali się ze spektroskopią UV-Vis, zastosowaniem roztworów buforowych oraz wyznaczyli stałą dysocjacji znacznika kwasowo-zasadowego.

Dzień II:Nie ma ciepła bez prądu – prawda czy mit? Uczestnicy obserwowali efekty cieplne, które występują podczas rozpuszczania substancji krystalicznych. Przy użyciu techniki kalorymetrycznej wyznaczyli parametry termodynamiczne towarzyszące temu procesowi. Ponadto w trakcie wykonywania eksperymentu mieli możliwość pracy z miarowym szkłem laboratoryjnym i innymi wysokiej klasy urządzeniami.

Dzień III: Analiza trwałości koloidu hydrofilowego czyli galaretka „na gazie”. Uczestnicy zbadali m.in. wpływ różnych substancji odwadniających na trwałość koloidu hydrofilowego oraz wyznaczyli punkt izoelektryczny żelatyny. Samodzielnie przygotowali roztwory buforowe i wyznaczyli ich pH.

Dzień IV:Jak załamać światło czyli pomiary refraktometryczne. Dzięki zjawisku całkowitego wewnętrznego odbicia światła Uczestnicy mogli wyznaczyć skład mieszaniny cieczy i ustalić strukturę nieznanego związku chemicznego. Wisienkę na słodkim torcie stanowiło praktyczne zastosowanie refraktometrii w pszczelarstwie.

Dzień V: Fizycznie lubię chemię czyli Cudowna lampa Alladyna. Ostatni dzień „Wakacji na Farmie” okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie dość, że pogoda dopisała i doświadczenia w ramach tematu: „Kolorowa chemia” udało się przeprowadzić na zewnątrz budynku, w przyjemnej zielonej scenerii, to dodatkowo towarzyszyła pozytywna aura, która biła z twarzy „głodnych atrakcji” Uczestników. Było bardzo kolorowo i wybuchowo (ale bezpiecznie), pokazano zjawiska fizykochemiczne, Uczniowie mogli „pogotować” w kuchni molekularnej, także poznać zastosowanie praw chemii fizycznej a niektórzy spośród Nich nawet poprosić Dżina o spełnienie życzenia.

Dnia 17 lipca 2021 roku przedstawiciele Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz student programu Erasmus+, Tammam Muhammetoǧlu (Farmacja IV rok, Van Yüzüncü Yıl University) w ramach współpracy z Ośrodkiem Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie uczestniczyli w „Letniej Akademii Odkrywcy, warsztaty: Kolorowa chemia” oraz „Rodzinnych Grach Terenowych Cztery Żywioły – ZIEMIA”. W toku pierwszego wydarzenia przygotowano interaktywny pokaz efektownych i kolorowych doświadczeń chemicznych. Uczestnicy mieli możliwość wykonać i zapoznać się z właściwościami cieczy nienewtonowskiej, samodzielnie przygotować sztuczny kawior, a także zobaczyć wpływ ciekłego azotu na balony wypełnione powietrzem i helem. W ramach drugiego wydarzenia zaprezentowano m.in. proces powstawania sztucznej krwi, reakcję utleniania-redukcji o nazwie „kameleon”, jak również wykonano wraz z odwiedzającymi doświadczenie „ogród chemiczny”. Szczególnym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się pokazy zastosowania ciekłego azotu. 

Liczni goście obu wydarzeń podkreślali innowacyjność i efektowność doświadczeń. Zaangażowanie osób wykonujących eksperymenty, duże zainteresowanie odwiedzających oraz lokalnych mediów wpłynęło pozytywnie na promocję Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a zwłaszcza Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu. Krótki wywiad z pracownikiem Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej i relację z pokazów chemicznych można obejrzeć pod adresem lokalnej telewizji https://jaw.pl/2021/07/w-geosferze-piknik-rodzinny/, w mediach społecznościowych Watch | Facebook

Dnia 23 października 2020 roku odbyła się XVII Konferencja „Profilaktyka w Medycynie”, której celem jest propagowanie zasad promocji zdrowia i aktualnych wytycznych profilaktyki pierwotnej i wtórnej schorzeń z różnych dziedzin medycyny. Wykładowcami Konferencji, która uzyskała wsparcie ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Doskonała Nauka”, są uznani eksperci ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz zaproszeni goście, znakomici eksperci z UJ Collegium Medicum w Krakowie oraz z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Konferencję rozpoczęła Konkursowa Sesja Studencka i Doktorancka, podczas której mgr farm. Jolanta Gryma-Kowalikdoktorantka Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM zaprezentowała pracę „Spektroskopowa analiza wpływu stresu oksydacyjnego na transport ketoprofenu przez ludzką albuminę surowicy krwi w terapii chorób zapalnych” zdobywając III miejsce!  

Serdecznie gratulujemy!

Dnia 26 września 2020 roku, w ramach podpisanej współpracy z Ośrodkiem Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, mgr Wojciech Rogóż, przedstawiciel Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM wziął udział w Dniu Geologa, ogranizowanym przez w/w Ośrodek. Pan magister wystawił stanowisko pokazowe "GeoFarm - chemia między nami". W ramach pokazu zaprezentował kilkanaśce reakcji strącania soli nierozpuszczalnych i trudno rozpuszczalnych, gwałtowną reakcję pomiędzy kredą a kwasem oraz przeprowadził wraz z odwiedzającymi doświadczenie "ogród chemiczny". Stanowisko pokazowe przyciągneło uwagę licznych odwiedzających, pozwoliło na zacieśnienie współpracy z Ośrodkiem GEOsfera, jak również pozwoliło na dodatkową promocję Naszego Wydziału i Uniwersytetu. Poza stanowiskiem SUM reprezentowanym przez Katedrę i Zakład Farmaci Fizycznej swoje zasoby prezentował Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, a wykłady wygłosili następujący prelegenci: dr Krzysztof Szopa, Paweł Woźniak oraz prof. dr hab. Mariusz Salamon. 

 

Dnia 17 października 2019 roku w auli w Kampusie B przy ulicy Jedności o 18:00 odbyła się po raz drugi konferencja pn. „Dołącz do STN”.

Wydarzenie to zostało zorganizowane przez reprezentanta Zarządu Studenckiego Towarzystwa Naukowego oraz Asystenta Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej SUM mgr Wojciecha Rogóża. Konferencję swoją obecnością uświetnił Pan Prodziekan do spraw studenckich dr hab. n. med. Robert Wojtyczka, a także gość specjalny, kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej SUM dr hab. n. farm. Małgorzata Maciążek – Jurczyk, która wygłosiła wykład o korzyściach wynikających z pracy naukowej oraz z udziału w międzynarodowych projektach badawczych („Dlaczego warto, czyli co robić, aby praca naukowca nie przestała być atrakcyjna”).

W toku trwania Konferencji przedstawiciele Kół Naukowych opowiadali o swoich dokonaniach z minionego roku akademickiego oraz o planach, jakie ich Koła mają na najbliższe miesiące. Była też możliwość wymiany doświadczeń między studentami, którzy pracują w Kołach Naukowych oraz tymi, którzy chcieliby do nich dołączyć. Wszyscy uczestnicy Konferencji „Dołącz do STN” byli zgodni, iż było to ważne wydarzenie i wskazana jest kontynuacja tego typu przedsięwzięcia w kolejnych latach. W imieniu Zarządu STN i magistra Wojcecha Rogóża - serdecznie zapraszamy

Plan konferencji „Dołącz do STN”

18:00 – oficjalne rozpoczęcie Konferencji w auli budynku Wydziału w Sosnowcu, ul. Jedności 8; powitanie uczestników i zaproszonych gości (mgr Wojciech Rogóż)

18:10 – wystąpienie Prodziekana Wydziału Nauk Farmaceutycznych, dr hab. n. med. Roberta Wojtyczki

18:20 – wystąpienie gościa specjalnego, dr hab. n. farm. Małgorzaty Maciążek – Jurczyk, kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej SUM

18:50 – prezentacje Przewodniczących Kół Naukowych (cz. I)

18:50 – Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Biofarmacji (Karolina Kulig)

19:05 – Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Farmacji Fizycznej (Kinga Dobosz)

19:20 – Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Biochemii (Agnieszka Adamczyk)

19:35 – Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Podstawowych Nauk Biomedycznych (Julita Zdrada)

19:45 – Katedra i Zakład Toksykologii i Bioanalizy (Anna Glinkowska)

20:00 – Katedra i Zakład Chemii i Analizy Leków (Patrycja Stafarczyk)

20:15 – Katedra i Zakład Chemii Organicznej (Ewelina Gapys)

20:30 – dyskusja i zakończenie Konferencji

 

Szanowni Państwo,

 

podobnie jak w latach ubiegłych, Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, mają zaszczyt zaprosić na III Seminarium Ogólnoakademickie pn. „Metody fizykochemiczne w badaniach naukowych”, pod Patronatem Honorowym Prorektor ds. Studiów i Studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Pani Prof. dr hab. n. med. Joanny Lewin-Kowalik, które odbędzie się 17 kwietnia 2019 r plakat_zaproszenie

 

Powszechnie wiadomo, że metody fizykochemiczne stanowią kluczowy element w badaniach naukowych, zwłaszcza w obszarze nauk farmaceutycznych, biologicznych, medycznych, chemicznych, czy pokrewnych. Są bardzo ważnym narzędziem, które pozwala na pozyskiwanie wartościowych danych a ich analiza, poprzez wnikliwą dyskusję, prowadzi do uzyskania niezbędnej wiedzy dotyczącej prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Celem organizowanego przedsięwzięcia jest popularyzacja nauki poprzez prezentację interesujących badań naukowych prowadzonych przy użyciu różnych metod fizykochemicznych.

 

Seminarium jest dedykowane pracownikom naukowym, doktorantom, magistrantom, członkom kół naukowych i wszystkim pasjonatom nauki. Podczas Seminarium uczestnicy będą mogli wysłuchać ciekawych wykładów zaproszonych gości oraz wymienić się doświadczeniami i wiedzą na temat aktualnie stosowanych w nauce metod fizykochemicznych poprzez przedstawienie rezultatów swoich badań w postaci prezentacji posterowych* bądź ustnych.  

 

Uczestnictwo w Seminarium zostanie potwierdzone stosownym certyfikatem, a trzem autorom najlepszych prac przyznane zostaną wyróżnienia.

 

Zgłoszenia uczestnictwa za pośrednictwem załączonego wzoru abstraktu prosimy nadsyłać do dnia 10 kwietnia 2019 na adres e-mail: farmacjafizyczna@sum.edu.pl. Uczestnictwo w Seminarium jest bezpłatne, organizatorzy nie pokrywają kosztów dojazdu, noclegów, itp. Za treść abstraktu odpowiadają autorzy pracy. Wymiary posteru: szer. 60 cm x wys. 80 cm

 

Zapewniamy miłą atmosferę w gronie naukowców z różnych dziedzin, licząc na jeszcze większe niż w ubiegłych latach zainteresowanie.

 

Serdecznie zapraszamy!

http://sum.edu.pl/aktualnosci-i-komunikaty-swp/nauka-wiadomosci/9704-iii-seminarium-ogolnoakademickie-metody-fizykochemiczne-w-badaniach-naukowych

 

Z wyrazami szacunku,
Organizatorzy III Seminarium Ogólnoakademickiego
pn. "Metody fizykochemiczne w badaniach naukowych"

http://seminariumogolnoakademickie.sum.edu.pl/
Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej,
Wydział Farmaceutyczny
z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

 

 

* w przypadku dużego zainteresowania, organizatorzy Seminarium zastrzegają sobie prawo do zmiany formy prezentacji z posterowej na ustną (5-7 min).

Na tegorocznym Śląskim Festiwalu Nauki, Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej, a w szczególności członkowie Koła Naukowego, po raz kolejny reprezentowali nie tylko nasz Wydział, lecz także Śląski Uniwersytet Medyczny. Poprzez wiele barwnych reakcji chemicznych uczestnicy zostali wprowadzeni w świat chemika (chemika fizyka także :)). O tym, kto jeszcze był współorganizatorem tego wydarzenia można dowiedzieć się ze strony: http://sum.edu.pl/uczelnia/wiadomosci-z-zycia-uczelni/9268-w-dniach-13-14-stycznia-2019-r-w-miedzynarodowym-centrum-kongresowym-w-katowicach-odbyla-sie-trzecia-odslona-slaskiego-swieta-nauki-3-slaski-festiwal-nauki-katowice. Szczególne podziękowania dla Pani dr Agnieszki Szkudlarek i Jej podopiecznej, naszej niezawodnej Anicie Karp - studentce Farmacji. 

 

Szanowni Państwo!

23 kwietnia 2018 r., w godz. od 10.00 do 15.00 Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej zorganizowała II Seminarium Ogólnoakademickie „Metody fizykochemiczne w badaniach naukowych”. Seminarium zostało objęte Patronatem Honorowym Pana Prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego – Prorektora ds. Nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Miejscem spotkania była sala dydaktyczna Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, przy ul. Jedności 8 oraz hol przy Sali dydaktycznej, gdzie uczestnicy konferencji prezentowali w formie plakatów swoje wyniki badań.

Skład Komitetu Naukowego:

- dr hab. Małgorzata Maciążek-Jurczyk (Przewodnicząca, Kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
w Katowicach
)

- dr hab. n. farm. Beata Morak-Młodawska (Katedra i Zakład Chemii Organicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach)

- mgr chem. Jadwiga Pożycka (Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach).

Skład Komitetu Organizacyjnego:

- dr n. farm. Agnieszka Szkudlarek (Przewodnicząca, Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach)

- dr n. chem. Danuta Pentak (Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach)

- dr n. fiz. Lidia Szymczak-Mazur (Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach)

- mgr inż. chem. Anna Ploch (Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach).

W przedsięwzięciu wzięło udział 59 uczestników,

w tym 5 prelegentów:

- dr hab. Nikodem Kuźnik (Katedra Chemii Organicznej, Bioorganicznej i Biotechnologii Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach)   

- dr hab. n. farm. Beata Morak-Młodawska (Katedra i Zakład Chemii Organicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach)

- dr inż. Mirosław Danch (ABL&E-JASCO Polska Sp. z o.o., Kraków)

- dr Agnieszka Kowalczyk (LOT-QuantumDesign, WITec GmbH, Chorzów)

- dr Maxime Tchaya (WITec GmbH, Niemcy)

oraz 54 osoby, które uczestniczyły w sposób czynny (prezentacja wyników badań w formie plakatu, 38 posterów). Tematy wystąpień wraz z programem Seminarium zawarte są w książce abstraktów.

II Seminarium Ogólnoakademickie spotkało się z jeszcze większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym. Wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty, prelegenci podziękowania a laureaci najlepszych prac posterowych – wyróżnienia w formie dyplomu i upominków. Wszystkie ważniejsze momenty Seminarium zostały zapisane nie tylko w naszej pamięci, lecz także w postaci fotografii, które zostaną zamieszczone na stronie Seminarium http://seminariumogolnoakademickie.sum.edu.pl/

W związku z tym, iż jako Organizatorzy Seminarium w tym roku również otrzymaliśmy liczne pochwały, a liczba uczestników na tego typu wydarzeniu zorganizowanym po raz drugi przewyższyła nasze oczekiwania, dołożymy wszelkich starań, by w/w przedsięwzięcie, które stało się wydarzeniem cyklicznym, odbyło się również w 2019 r. jako III Seminarium Ogólnoakademickie „Metody fizykochemiczne w badaniach naukowych”, i mogło po raz kolejny promować nie tylko Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu lecz także Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy - DO ZOBACZENIA ZA ROK!!

Pragniemy poinformować, iż podczas tegorocznych Dni Otwartych naszego Wydziału nasza Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej, a w szczególności członkinie Koła Naukowego – Anita Karp, Karolina Kubiś i Katarzyna Jędrzejowska, brały udział w warsztatach pt. Kolorowa Chemia.

Nasze koleżanki zapoznały przyszłych studentów z działalnością Katedry i pokazały, że na studiach oprócz nauki, można aktywnie udzielać się w kole naukowym i prowadzić badania naukowe. Warsztaty wywołały duże zainteresowanie wśród licealistów i zaproszonych gości.

 

 

 

Pragniemy poinformować, iż na tegorocznym Śląskim Festiwalu Nauki, Śląski Uniwersytet Medyczny reprezentowała również nasza Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej, a w szczególności członkinie Koła Naukowego. Przez serię prostych doświadczeń Studentki pokazały jak wiele kolorów ma do zaoferowana chemia. Podczas pokazu można było zobaczyć wiele barwnych reakcji chemicznych. Zaprezentowały krótkie, efektowne doświadczenia chemiczne pokazujące, jak nauka może być ciekawa i pasjonująca, a świat chemika niemonochromatyczny.

 

Pragniemy poinformować, iż Anita Karp, studentka IV roku Farmacji i członkini Koła Naukowego działającego przy Katedrze reprezentowała Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach podczas VII POGÓRZAŃSKICH ATRAKCJI NAUKOWYCH. Wydarzenie miało miejsce 10 i 11 września w Łużnej, woj. małopolskie. VII Pogórzańskie Atrakcje Naukowe to impreza cykliczna, której celem było propagowanie nauki wśród całych rodzin. Była to impreza w formie rodzinnego pikniku naukowego adresowana dla dzieci, młodzieży szkolnej oraz ich rodziców. Organizacja tego typu imprezy miało na celu ukazanie młodzieży możliwości leżących  w kreatywnym wykorzystaniu swojego czasu wolnego, wzbudzenie zainteresowanie naukami ścisłymi oraz naszą Alma Mater. 

 

 

 

3 grudnia 2016 w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach odbyła się uroczysta gala podsumowująca plebiscyt Dziennika Zachodniego „Hipokrates 2016” połączona z zajęciami sportowymi i akcją profilaktyczną dla mieszkańców regionu. Pracownicy Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej czynnie uczestniczyli w kampanii profilaktycznej. W auli im. prof. W. Zahorskiego chętnym osobom udzielaliśmy porad i konsultacji farmaceutycznych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, skorzystało z niej ok. 150 osób.

http://www.sum.edu.pl/uczelnia/wiadomosci-z-zycia-uczelni/6089-biala-sobota-i-final-plebiscytu-hipokrates-prof-marian-zembala-hipokratesem-2016

 

Od 01.X.2013 do 30.IX.2014 wraz z grupą chemików analityków, obecny Kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej, dr hab. n. farm. Małgorzata Maciążek-Jurczyk przebywała na stażu post doc w Zakładzie Chemii Analitycznej Uniwersytetu w Waterloo w Kanadzie (https://uwaterloo.ca/pawliszyn-group/).

Pracowała tam nad podstawowymi aspektami technologii mikroekstrakcji do fazy stałej (SPME), której Profesor Pawliszyn, kierownik Zakładu Chemii Analitycznej UW, jest twórcą.

Dr hab. n. farm. Małgorzata Maciążek-Jurczyk brała udział w opracowywaniu nowych faz ekstrakcyjnych oraz metod kalibracyjnych, które mogą być wdrażane do różnych dziedzin badawczych: analizy środowiskowej, analizy żywności i bioanalizy. Ponadto pracowała nad zastosowaniem SPME do badań farmakologicznych ze szczególnym uwzględnieniem badań interakcji białko-lek oraz monitorowania stężenia terapeutycznego leków i ich farmakokinetyki.

Przy współpracy z Zakładem Biologii tamtejszego Uniwersytetu stosując SPME analizowała wpływ zanieczyszczeń i roponośnych piasków pochodzących z wybranych jezior stanu Ontario na poziom hormonów, głównie hormonu stresu – kortyzolu u ryb.

Będąc na stypendium podjęła również współpracę z przemysłem - Research Institute for Chromatography, analizując albuminę za pomocą techniki izoelektrycznego ogniskowania (Capillary Isoelectric Focusing, cIEF), Advances Electrophoresis Solutions Itd., Cambridge, Kanada, analizując albuminy w aspekcie ich szybkiej diagnostyki w różnego rodzaju stanach chorobowych, gdzie obserwuje się zmiany przesunięcia punktu izoelektrycznego (pI), techniką izoelektrycznego ogniskowania. Kolejną placówką przemysłową, z którą współpracowała było CMP Scientific, Inc., Hoboken, New Jersey, USA. Współpraca z CMP Scientific, Inc. Polegała na opracowaniu metody połączenia techniki izoelektrycznego ogniskowania (cIEF-WCID) ze spektrometrem masowym z jonizacją typu electrospray (ESI-MS). Stworzenie w/w „tandemu” miało na celu uzyskanie wyników pomiarów poprzez szybką separację i analizę. 

 

 

Efektem współpracy są następujące prace, które wzbogaciły dorobek Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej:

  1. Y. LiuH. LordM. Maciążek-JurczykS. JollyM.A. Hussain, J. Pawliszyn, Development of an immunoaffinity solid phase microextraction method for the identification of penicillin binding protein 2a, Journal of Chromatography A 1364 (2014) 64-73; wskaźnik Impact Factor: 4.258, punktacja MNiSW: 40
  2. V. Bessonneau, E. Boyaci, M. Maciążek-Jurczyk, J. Pawliszyn, In vivosolid phase microextraction sampling of human saliva for non-invasive and on-site monitoring, Analytica Chimica Acta 856 (2015) 35-45; wskaźnik Impact Factor: 4.517, punktacja MNiSW: 45
  3. M. Maciążek-Jurczyk, J. Pawliszyn, The automatic use of capillary isoelectric focusing with whole column imaging detection for carbamazepine binding to human serum albumin, Journal of  Pharmaceutical and Biomedical Analysis 127 (2016) 9-17; wskaźnik Impact Factor: 2.979, punktacja MNiSW: 35
  4. E. Boyaci, V. Bessonneau, B. Bojko, K. Goryński, M. Maciążek-Jurczyk, A. Rodriguez-Lafuente and J. Pawliszyn, Recent Advances in Bioanalytical Applications of Thin Film Solid Phase Microextraction, 98th Canadian Chemistry Conference and Exhibition, Ottawa, Canada, 13.VI.2015-17.VI.2015, Book of Abstracts P-108 (00952) (ustna prezentacja)  

 

09 lipca 2015 roku ukazała się w prasie redagowanej przez Uniwersytet w Waterloo informacja dotycząca zastosowania SPME w programie antydopingowym. Pani dr hab. n. farm. uczestniczyła w badaniach, a szczegóły są zawarte na stronie https://uwaterloo.ca/stories/doping-sport-new-saliva-tests-will-make-it-easier-catch